Péče o uši

28.06.2015

Ucho je párový smyslový orgán, který dokáže zachytávat a vnímat zvuk. Kromě toho, že je centrem sluchu, je zodpovědné za rovnováhu těla.

Anatomie psího ucha

Anatomie ucha

U psů je sluch druhý nejdůležitější smyslový orgán. Ucho složené ze tří částí je orgánem sluchu. Vnější část tvoří ušní boltec , zvukovod a bubínek. Střední část je tvořen třemi sluchovýni kůstkami – kladivkem, kovadlinkou a třmínkem. Vnitřní ucho je tvořeno hlemýžděm, vyplněným tekutinou. Jsou zde receptory sluchu a rovnovážný orgán.

Kontrola uší

Stejně tak jako pečujeme o oči, tlapky a drápy psa, je nutné kontrolovat i jeho uši. Zaměřujeme se především na ušpinění zvukovodu (nadprodukce ušního mazu), zarudnutí ušního boltce (záněty, kvasinky, svrab), zapíchnuté osiny a jiná poranění.

Zdravé ucho je hladké, růžové, bez zápachu a výtoku, je nebolestivé. Čisté a zdravé ucho zbytečně nečistíme, abychom mechanicky nepoškodili zvukovod a nezpůsobili problémy.

Zdravé ucho

Zdravé ucho psa

Nemocné ucho vykazuje známky zarudnutí, ztvrdnutí, bolestivost, hnisavé výtoky. Pes třepe hlavou, drbe se do uší, je bolestivý při hlazení. V tomto případě je nutné vyhledat veterinárního lékaře a nechat psa ošetřit.

Nemocné ucho

Nemocné ucho psa

Jak pečovat o uši

U některých plemen (pudl, bizon, jork, atd.), kterým zarůstají zvukovody chlupy a způsobují tím zdravotní potíže, můžeme pomocí speciálních pudrů, chlupy ze zvukovodu vytrhat (prsty, pinzetou či peánem)

Pudr pro depilaci ušních chloupků

Pudr pro depilaci ušních chloupků

V případě, že chceme ucho vyčistit, použijeme speciální přípravky k tomu určené. Aplikujeme přípravek do zvednutého ušního boltce a asi minutu ucho masírujeme (čvachtá v něm). Potom necháme psa, aby si zatřepal hlavou a tím si vyklepal přípravek do zevní části ucha. Necháme cca 10 min. působit a potom jemnou gázou nebo papírovým (neparfémovaným) kapesníkem vytřeme ústí zvukovodu do sucha.

Přípravek pro čištění uší

Přípravek pro čištění uší

Závěrem

Zdravotní stav uší Vašeho psa neberte na lehkou váhu a v případě, že si nejste jisti, vyhledejte odbornou pomoc u veterinárního lékaře.

Další články
11.09.2015

Lymfatická manuální drenáž

Je Vám nabídnuta ojedinělá lymfodrenáž pro vašeho psa. Využijte ji v případě, že chcete umožnit pejskovi regeneraci a detoxikaci těla, zvýšit imunitu, odstranit lokální otoky (operace, úrazy) a lymfoedémy. celý článek

07.08.2015

TKDM - Technika kvantového doteku matrixu

Při práci se zvířaty lze využívat přirozené komunikaci probíhající na energetické úrovni. Pomocí TKDM dochází k napojení a uskutečnění záměru. Můžeme dosáhnout odstranění jak fyzických tak psychických bloků. celý článek

30.11.-0001

Akce a benefity

Aktuálně nabízíme akci doporučující systém a benefit pro stálé zákazníky. Doporučte služby a záskejte tím výhody navíc. celý článek

28.06.2015

Ošetření análních žláz

Anální žlázy jsou párový orgán, který je uložen po stranách řitního otvoru. Jedná se o pachovou žlázu, jež je naplněna zapáchající tekutinou žlutohnědé barvy. Pes ji může vypustit při značkování teritoria, ve stresových situacích nebo běžně při vyprazdňování se stolicí. celý článek

Všechny články