Péče o drápky a tlapky

26.06.2015

Dráp chrání prsty před zraněním. Slouží jako nástroj na přidržení potravy, k hrabání nebo jako zbraň v případě ohrožení. Dozvíte se, proč a jak o drápky pečovat.

Anatomie drápů

Průřez drápem psa

Legenda: 1. Kožní val, 2. Rohovina toulce, 3. Hrot drápu, 4. Škára (uloženo krevní a nervové zakončení), 5. Drápová kost, 6. Polštářek tlapy                  

Na drápovou kost navazuje kořen drápu, z kterého vyrůstá samotný dráp, jež je mírně zakřiven. Dráp je chráněn kožním valem. Povrch drápu je obalen rohovinovou vrstvou. Škára protkaná sítí vlásečnic a nervových vláken vyplňuje dráp zevnitř.

Proč pečovat o drápky?

Správná délka drápu je taková, kdy se pes stojící na podlaze nedotýká drápy země. Přerostlé drápy mohou způsobovat postupné roztažení a následnou deformaci prstů, čímž je ovlivněno celkové postavení a tvar končetin. Jakýkoliv pohyb pro psa je bolestivý, snaží se odlehčit postiženou končetinu s přerostlými drápy a tím dochází k vybočení celého pohybového aparátu z osy.

Přerostlé drápy

Přerostlé drápky

Zastřižené drápy

Zastřižené drápky

Kdy začít s péčí o drápky?

S kontrolou a ošetřením drápků začínáme již v útlém věku štěněte. Zvíře si tak zvyká mimo jiné na manipulaci a doteky. Štěněčí drápky jsou velice ostré a často se zadrhávají např. o koberec či jiné podložky, čímž si může přivodit poranění drápků nebo i prstů. Pokud si nejste sami jisti, že dokážete pejskovi drápky ostříhat, obraťte se na veterináře nebo salony pro psy, kde tato ošetření provádí. 

Jak často stříhat drápky?

Především je důležitá pravidelná kontrola drápu. Délka intervalu je individuální, záleží na tom, zda se pes pohybuje převážně po tvrdém a hrubém podkladu, či nikoli. Některým psům (zvláště velkých a těžkých plemen) není vůbec nutno drápy stříhat, pouze „drápy u pátých prstů“, po kterých se pes nepohybuje. Naopak pejskům chovaných v bytech (malá a lehká plemena) je stříhání drápků doporučeno častěji. Ve chvíli, kdy si všimneme, že pes kulhá, je již pozdě a je nutné co nejrychlejší ošetření, protože může dojít k zarůstání drápů do měkkých tkání, což je pro psa velice bolestivé.

Stříhání drápu

Sřihání drápu

Stříhání drápu

Stihání drápu

Ošetření drápů

Přirozenou cestou

Většina psů, zvláště ti, kteří jsou chováni venku, si dokážou vlastní aktivitou obrousit drápy na končetinách sami přirozeným způsobem

Přirozená aktivita psa

Přirozená aktivita psa

Broušením a pilováním

K pilování používáme pilník vhodný na psí drápky. K broušení slouží speciální bruska na drápy. U drápků, které nejsou příliš dlouhé (ke stříhání kleštěmi je brzy) můžeme použít pilník nebo brusku. Zabrušovat drápky je též vhodné pokud je dráp ostrý nebo pokud potřebuje obrousit hrany po ostříhání kleštěmi.

Pilník na drápy

Pilník na drápy

Bruska na drápy

Bruska na drápy

Zastřihnutím kleštěmi

Drápy zastřihujeme kleštěmi k tomu určené. Nepoužívejte obyčejné nůžky, mohly by dráp poškodit (pohmoždit, naštípnout). U světle pigmentovaných drápů lze vidět ukončení drápového lůžka, do kterého nesmíme střihnout (je zde krevní a nervové zakončení), mohlo by dojít ke krvácení a pro psa je to bolestivé. U černých drápků postupujeme pomalu po kouscích. Průběžně kontrolujeme spodní (nášlapnou hranu), pokud uvidíme uprostřed tečku, tak přestaneme. V  případě, že opravdu dojde k zastřižení drápku natolik, že krvácí, stačí použít desinfekci a přiložit gázu. Po 10 min by se mělo krvácení samo zastavit.

Kleště na drápy

Kleště na drápy (gilotinky)

O čem vypovídá délka drápků?

(vlastní zkušenost)

Nepravidelná délka drápu (na každém prstu je délka drápů odlišná nebo délka drápů na jedné tlapě se liší od druhé) značí o špatném postoji končetin či chůzi psa. Tato indicie by nám měla poukázat na větší problém v pohybovém aparátu, než je pouze špatná délka drápu?!

Prevence

Kontrolujte délku drápů svých pesanů, předejdete tím mnoha zdravotním problémům. Pravidelnou péčí zajistíte psovi bezproblémový pohyb a radost ze života.

Péče o tlapky

U tlapek kontrolujeme polštářky a prostory mezi prsty (přerostlá srst, osiny či jiné nečistoty, plísně, poranění a zdravotní komplikace)

Polštářky lze chránit před vnějšími vlivy použitím speciálních botiček (méně používaná varianta) nebo vtíráním krémů a ochranných mastí (může se použít indulona nebo zdravotní vazelína).

V meziprstí se zaměříme na kontrolu přerostlé srsti, kterou je nutno zastřihávat. Přerostlá srst se zde zaplstí a vytváří ztvrdlé chumáče, které tlačí psy do tlapek. Chůze psa je nepohodlná až bolestivá zvláště v zimě, kdy se na srst lepí hroudy sněhu.

Zarostlá tlapa v meziprstí

Zarostlá tlapa chlupy v meziprstí

Vystříhané chlupy v meziprstí

Vystřihané chlupy v meziprstí

Také je nutno sledovat zdravotní stav tlapek zda nejsou poraněny (řezné rány, osiny a jiné) nebo na nich neshledáváme jiné zdravotní problémy (plísně a bradavice).

Tlapy s bradavicemi

Tlapy s bradavicemi

V případě, že si sami nevíte rady, vyhledejte odbornou péči u veterinárních lékařů.

Další články
11.09.2015

Lymfatická manuální drenáž

Je Vám nabídnuta ojedinělá lymfodrenáž pro vašeho psa. Využijte ji v případě, že chcete umožnit pejskovi regeneraci a detoxikaci těla, zvýšit imunitu, odstranit lokální otoky (operace, úrazy) a lymfoedémy. celý článek

07.08.2015

TKDM - Technika kvantového doteku matrixu

Při práci se zvířaty lze využívat přirozené komunikaci probíhající na energetické úrovni. Pomocí TKDM dochází k napojení a uskutečnění záměru. Můžeme dosáhnout odstranění jak fyzických tak psychických bloků. celý článek

30.11.-0001

Akce a benefity

Aktuálně nabízíme akci doporučující systém a benefit pro stálé zákazníky. Doporučte služby a záskejte tím výhody navíc. celý článek

28.06.2015

Ošetření análních žláz

Anální žlázy jsou párový orgán, který je uložen po stranách řitního otvoru. Jedná se o pachovou žlázu, jež je naplněna zapáchající tekutinou žlutohnědé barvy. Pes ji může vypustit při značkování teritoria, ve stresových situacích nebo běžně při vyprazdňování se stolicí. celý článek

28.06.2015

Péče o uši

Ucho je párový smyslový orgán, který dokáže zachytávat a vnímat zvuk. Kromě toho, že je centrem sluchu, je zodpovědné za rovnováhu těla. celý článek

Všechny články