Koupání psa – krátký návod jak

15.05.2015

Krátký návod, jak probíhá kompletní úprava vašeho miláčka. V několika bodech shrneme proč, kdy a jak koupat vašeho psa a co k tomu potřebujete.

1.  Proč koupat psa.

 • abychom se zbavili veškerých nečistot
 • abychom odstranili nežádoucí zápach
 • při kožních onemocnění provádíme léčebné koupele
 • abychom odstranili a neutralizovali účinek chemikálii
 • koupel slouží jako prevence proti přehřátí
 • jako sportovní činnost.
 • koupel má příznivý účinek na prokrvení kůže a podkoží

Nejlépe je psa koupat v čisté vodě. V případě, že je pes špinavý, páchne, či má kožní problémy, použijeme kosmetické anebo léčebné přípravky

2. Kdy nekoupat psa

 • při tělesné teplotě vyšší jak 39°C
 • při závažných onemocněních
 • při porušení kůže (otevřené rány, píštěle a vředy)
 • při virových a infekčních onemocněních
 • pokud koupel nedoporučí veterinární lékař

3. Kdy začít s koupáním psa.

V raném období (vtiskávání) je vhodné psa naučit veškerým činnostem a k těm patří i každodenní péče o srst. Se psem pracujeme klidně, pomalu a v tichosti, neděláme zbrklé pohyby, kterých by se lekal. Vlastní klid a pohodu přenášíme na psa. Snažíme se vytvořit z této nutné činnosti chvíle, které váš pes příjme a nebude se z nich stresovat. S koupáním můžeme začít již ve štěněčím věku (cca 8 týdnů). Důležité je, aby pejsek po koupeli dokonale proschnul v teple a neprochladl.  Tuto proceduru děláme nejlépe večer po procházce, aby pejsek zůstal do rána v suchu a teple.

Štěně s hračkou

4. Jak často koupat psa.

Intenzita koupání se liší podle plemene, druhu srsti, podle činnosti, kterou se psem podnikáme (výstavy), zda má pes kožní problémy atd. Obecně se doporučuje koupat psa po 2 – 3 měsících, jsou ale i tací, kterým stačí koupel 2-3x do roka. Častým koupáním se srst odmašťuje a tím ztrácí přirozenou ochranu (pružnost, lesk).

Štěně s hračkou

S trofejemi

4.1. Pes chovaný v bytě

V domácím prostředí oplachujeme psovi „ podvozek – tj. tlapky, břicho a vnější genitálie“ téměř po každé procházce. Pokud není pes zablácen a jinak znečištěn, omýváme čistou vodou a následně vysušíme měkkou, savou osuškou. Psy s hedvábnou, kudrnatou a jemnou srstí (jork , pudl, bišon) můžeme koupat 1 - 2x do měsíce, tato srst nemá takovou samočistící schopnost jako srst hrubá. Psy s drátovitou srstí, určenou k trimování, koupeme po 3 měsících (po trimování).

Štěně s hračkou

4.2. Pes chovaný venku

Psa chovaného převážně nebo celoročně venku koupeme s použitím šamponu maximálně 2 – 3x do roka. Jejich srst je samočistící a tudíž stačí psa pravidelně vyčesávat a kartáčovat. Neomezená koupel v přírodě je vhodná za příznivých teplotních podmínek. Nekoupeme psa v zimním období, aby se nenachladil a následně neonemocněl.

Štěně s hračkou

5. Příprava na koupel.

Pes většinou vycítí, že se děje něco neobvyklého, znejistí a je ve střehu. Může se Vám stát, že se před koupáním schová a Vy se k němu nedostanete. Proto je dobré si před koupáním vše předem nachystat do koupelny a chovat se tak, jakoby se nic nedělo. Až máte vše nachystané, nechejte přijít psa za vámi (můžete mu dát pamlsek), uchopte ho a odneste (pokud ho unesete) do vany. Dobře vychovaný a vycvičený pes udělá, co mu řeknete, i když se mu to nebude líbit.

5.1. Vana

Psa koupeme většinou doma ve vaně. Na dno vany umístíme protiskluzovou podložku, psovi nebudou klouzat nohy a bude se cítit jistěji, nehledě na to, že vám nepodrápe povrch vany.

Štěně s hračkou

5.2. Kosmetické přípravky

Vybrat vhodný šampon a kondicionér pro vašeho miláčka není v dnešní bohaté nabídce až tak jednoduché.  Pokud nemáte zkušenosti, obraťte se s dotazem na zkušené prodavače zverimexu , nejlépe na majitele psích salonů. Já používám a mohu doporučit kosmetiku zn. Iv.san Bernard nebo zn. Bea natur (česká firma). Dále si nachystáme vatu na ochranu zvukovodu.

Šampóny

5.3. Osušky a fén

Fén

Je vhodné mít nachystáno větší množství osušek, které jsou měkké a dobře sají vodu. Pokud chcete, aby byl pes rychle vysušen, je dobré použít fén. Na ten je také potřeba psa pomalu učit nejlépe již ve fázi vtiskávání (8 týdnů). Jak na to? Zde je rada: Při mazlení či hře je dobré ve vzdálenosti 1 – 2 m položit fén, který je střídavě zapnut a vypnut. Pes je většinou zvědavý, osmělí se a po chvíli si jde fén očichat. Pokud zjistí, že mu nic nehrozí a není s ním zábava, přestane si fénu všímat. Postupně fén přibližujeme a střídáme foukání na psa a mimo něj. Pokud pes zjistí, že ho fén neohrožuje, příjme tuto skutečnost a nechá se fénovat. Některým psům je tato procedura příjemná a sami se staví pod proudící vzduch.

6. Postup koupání

6.1. Ochrana zvukovodu

Než postavíme psa do vany, vložíme mu vatové tampony do uší. Nemusíme se bát tampony strčit hlouběji, psi mají široké a hluboké zvukovody. Zabráníme tak vniknutí vody do uší a předejdeme tak vzniku zánětu zvukovodu.

6.2. Umístění psa do vany

Psa nenecháme skákat do vany ani z ní vyskakovat. Mohl by si při sklouznutí ublížit a způsobit vážná poranění. Malé psy uchopíme jednou rukou pod zadkem a druhou rukou pod hrudníkem. Velké psy, pokud je uneseme, obejmeme psa jednou rukou zezadu pod zadkem a druhou rukou zepředu kolem prsou (nad předními končetinami).

Psa postavíme na dno vany na všechny „čtyři“, nedovolíme skákat po bocích vany. Vyvarujeme se tak poškrábanému povrchu a zacákané koupelně včetně nás samotných.

6.3. Teplota vody

Teplotu vody nastavujeme pocitově. Voda nás nesmí studit a ani být horká.  Pro psa je vhodnější voda chladnější.

6.4. Namočení vodou

Jakmile si nastavíme správnou teplotu vody, začneme zvíře namáčet nejprve na končetinách, postupně přecházíme na boky a od zádi směrem k hlavě po hřbetu. Hlavu namáčíme jako poslední. Vodou nešetříme, srst musí být mokrá až na kůži.

6.5. Šamponování

Nanášet šampon začneme na hřbetě, přejdeme na boky a sjedeme k nohám, hlavu opět šamponujeme naposledy. Vtírání šamponu provádíme cca 5 – 10 min krouživými pohyby. Odmastíme tak srst až na kůži, která se jemnou masáží prokrvuje a uvolňuje. Pěnu šamponu opláchneme a celou proceduru opakujeme do té doby, až je voda při oplachu bez známek nečistot. Pro zlepšení kvality srsti a kůže můžeme použít kondicionér nebo balzám. Postup je stejný jako při šamponování.

6.6. Opláchnutí vodou

Všechny přípravky, které jsme použili pro koupel psa, opláchneme čistou vodou. S opláchnutím začneme protentokrát u hlavy a postupujeme přes hřbet k zadní části, pak propláchneme boky a nakonec končetiny. Vodou opět nešetříme, promýváme do té doby, až odtéká čistá voda.

6.7. Vymačkání, vysušení, fénování

Vodu ze srsti psa pořádně vymačkáme. Necháme psa otřepat, čímž nám pes pomůže zbavit se více vody ze srsti. Měkkými savými osuškami vytřeme zbytky vody. Psa vytáhneme z vany a ještě ho dosušíme za použití fénu nebo ho necháme volně doschnout. Nesmíme dopustit, aby pes prochladnul!

Pes před koupelí
Před koupelí

Při koupeli
Při koupeli

Automatická ždímačka
Automatická ždímačka

Před vysoušením a fénováním
Před vysoušením a fénováním

Po vysoušení a fénování
Po vysoušení a fénování

Po kompletní úpravě
A nakonec po celkové úpravě

Další články
11.09.2015

Lymfatická manuální drenáž

Je Vám nabídnuta ojedinělá lymfodrenáž pro vašeho psa. Využijte ji v případě, že chcete umožnit pejskovi regeneraci a detoxikaci těla, zvýšit imunitu, odstranit lokální otoky (operace, úrazy) a lymfoedémy. celý článek

07.08.2015

TKDM - Technika kvantového doteku matrixu

Při práci se zvířaty lze využívat přirozené komunikaci probíhající na energetické úrovni. Pomocí TKDM dochází k napojení a uskutečnění záměru. Můžeme dosáhnout odstranění jak fyzických tak psychických bloků. celý článek

30.11.-0001

Akce a benefity

Aktuálně nabízíme akci doporučující systém a benefit pro stálé zákazníky. Doporučte služby a záskejte tím výhody navíc. celý článek

28.06.2015

Ošetření análních žláz

Anální žlázy jsou párový orgán, který je uložen po stranách řitního otvoru. Jedná se o pachovou žlázu, jež je naplněna zapáchající tekutinou žlutohnědé barvy. Pes ji může vypustit při značkování teritoria, ve stresových situacích nebo běžně při vyprazdňování se stolicí. celý článek

28.06.2015

Péče o uši

Ucho je párový smyslový orgán, který dokáže zachytávat a vnímat zvuk. Kromě toho, že je centrem sluchu, je zodpovědné za rovnováhu těla. celý článek

Všechny články